Lider laburista i mogući budući britanski premijer Jeremy Corbyn najavljuje djelomičnu demokratizaciju najvišeg ranga otočkog nogometa. Engleski Premiership daleko je najkomercijalnija liga na svijetu, a svih dvadeset prvoligaša nalazi se u potpunom ili većinskom privatnom vlasništvu. U toku jedne sezone premjerligaški vlasnici uberu nekoliko stotina milijuna funti od prodaje prava na TV prijenose utakmica.
Engleski navijači suočeni su s perverznim cijenama karata i apsolutnim, diktatorskim ovlastima privatnih vlasnika. Corbynovi prijedlozi nisu nešto neviđeno i predstavljaju malen, ali važan korak prema demokratskijem i manje odnarođenom sportu. U nižim engleskim ligama, ali i u najvišim nogometnim rangovima nekih drugih zemalja, prisutan je socios model upravljanja prema kojem su klubovi uglavnom
ustrojeni kao udruženja građana, a većinsko vlasništvo imaju sami navijači/članovi koji na izborima biraju članove najvažnijih upravnih tijela.Porto, Benfica, Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Osasuna ili primjerice Hajduk i Varteks u Hrvatskoj samo su neki na dugoj listi socios klubova. Njemačka, za razliku od nekih drugih stvari, u ovom pogledu zaista predstavlja europsku avangardu. Kako bi uopće imali pravo nastupa u Bundesligi, klubovi (bilo da su registrirani kao udruge građana ili javno-privatne kompanije) moraju biti u većinskom vlasništvu svojih članova. Naravno, u kapitalističkom svijetu sam socios model ne može biti apsolutni jamac potpune demokracije, ali predstavlja dragocjeno sredstvo u borbi protiv onih koji samu igru ne vole ni približno kao vlastiti džep.